Leworęczność u dziecka... cz.II.

Czy leworęczność jest zła?

Zdecydowanie nie. Leworęczność i praworęczność jest związana z odmienną organizacją czynności na poziomie mózgu. U dzieci leworęcznych prawa półkula jest dominująca, a u dzieci praworęcznych – lewa półkula. Lewo i praworęczność jest więc zapisana na poziomie mózgu, a nie na poziomie sprawności rąk. Jeśli więc zaczynamy „przestawiać” leworęczne dziecko na praworęczność, ćwiczyć prawą rękę, pamiętać musimy, że nie zmieniamy organizacji mózgu, a jedynie ćwiczymy sprawność ręki. Dość często takim treningiem doprowadzamy do tego, że pojawiają się inne problemy, które towarzyszą treningowi – moczenie, jąkanie, nerwowość…
Niektórym rodzicom wydaje się, że dziecku będzie łatwiej, jeśli wyuczy się je wykonywania różnych czynności prawą ręką, ale to niestety niewłaściwa droga „ułatwiania” życia dziecku leworęcznemu.

Korzyści z bycia leworęcznym.

Istnieją przypuszczenia co do tego, iż sprawność manualna ludzi leworęcznych jest nieco wyższa niż osób praworęcznych. Takie osoby mają dobry refleks, wyczucie odległości (a więc i poprawniej oceniają głębię), widzenie trójwymiarowe (np. na podstawie rzutów obiektów) nie sprawia im trudności, podobnie jak rozpoznawanie złożonych figur geometrycznym. Lepiej od osób praworęcznych wypadają w testach na myślenie, które polegają na szukaniu wielu rozwiązań, odnoszą sukcesy w dziedzinach wymagających elastyczności, kreatywności i myślenia angażującego kilka zmysłów. Osoby leworęczne patrzą „globalnie”, a nie skupiają się na szczegółach, działają intuicyjnie i częściej wybierają zawody artystyczne niż karierę naukową. Szybciej przyswajają nowe informacje, łatwiej dostrzegają niuansy, można by rzec, że myślą "efektywniej". Jest to możliwe, ponieważ osoby leworęczne stale używają obu półkul jednocześnie, podczas gdy osoby praworęczne wykorzystują do procesów myślowych tylko lewą półkulę. W dominującej u leworęcznych prawej półkuli mózgu znajdują się ośrodki uzdolnień plastycznych oraz słuchu muzycznego. Dlatego osoby te, często obdarzone są talentem plastycznym i muzycznym. Aby zdolności mogły się rozwinąć, tak ważna jest nauka rysowania oraz pisania w wieku przedszkolnym.

Co ciekawe: Oni też mają swoje święto...

13 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Leworęcznych. Organizuje je światowa organizacja Klub Leworęcznych, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Źródło:  http://www.dzieci.pl/