5 sposobów, żeby wspierać kreatywność dziecka... cz. II.

3. Komunikuj konkretnie i pozytywnie.

Dobór słów i forma, w jakiej komunikujemy nasze myśli ma niebagatelny wpływ na kształtowanie nie tylko umiejętności językowych, ale także psychiki dziecka. Badania naukowe dowodzą, że mózg ludzki nie odczytuje słowa „nie”. Stąd polecenia negatywne często wywierają odwrotny skutek. Pragnąc, by dziecko czegoś nie robiło, powinno się stawiać na przekaz pozytywny. Niezwykle ważne jest także bardzo dokładne nazywanie zakresu czynności, o które prosimy. To, co dla dorosłego jest oczywiste, dla małego dziecka może być abstrakcją, trudno więc oczekiwać, że spełni prośbę rodzica, jeśli nie rozumie polecenia.

Wskazówka: Zwracaj się do dziecka w sposób zrozumiały, dostosowany do jego wieku. Unikaj form negatywnych – zamiast mówić: nie krzycz lepiej powiedz: mów ciszej, spokojniej. Wyrażaj się precyzyjnie – nie wydawaj zbyt ogólnych poleceń np. posprzątaj swój pokój, w zamian dokładnie wyjaśnij, co należy zrobić: schowaj lalki i misie do szuflady, a książki postaw na półce. Taki komunikat jasno określa które zabawki i gdzie dziecko powinno schować. 

4. Nie obawiaj się nauki języków obcych już od najmłodszych lat.

Zdolność do nauki mowy jest naturalną cechą człowieka i rozwija się od pierwszych dni życia. Jeśli pragniesz, by Twoje dziecko było obywatelem świata, już od najmłodszych lat pomagaj mu w oswajaniu języków obcych. Najlepiej rozpocząć od małych kroków, czyli przyzwyczajania malucha do melodii obcego języka. Może odbywać się to w najbardziej naturalnych, domowych warunkach, np. podczas zwyczajowego oglądania bajek, czy słuchania muzyki. Badania naukowe dowodzą, że nauka języków jest bardzo ważna dla rozwoju umiejętności poznawczych. Nie chodzi tylko o przyswojenie obcej mowy, ale przyzwyczajenie mózgu do zapamiętywania i wybierania między różnymi systemami językowymi.

Wskazówka: Oglądając z dziećmi bajki, wybieraj także te, które są w obcym języku. To dla dziecka doskonała okazja do tego, by mogło osłuchać się z brzmieniem innego języka. Podobnie można robić podczas czytania wieczornych bajek, takie działania pozwalają dziecku połączyć przyjemne z pożytecznym.

5. Postaw na kulturę i sztukę.

Zamiast słuchać tych, którzy twierdzą, że mając małe dzieci należy zapomnieć o udziale w życiu kulturalnym, spraw, że dziecko stanie się jego czynnym uczestnikiem. Obcowanie ze sztuką, kształtuje poczucie gustu i wrażliwość na piękno. Wspólne wyprawy do teatru, na koncert czy do muzeum spowodują, że rodzic będzie na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami, a dziecko od małego nauczy się, że to atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu razem i naturalna część życia. Zadbaj też, by w twoim domu obecna była muzyka. O jej dobroczynnym działaniu mówi się już od momentu, kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchu mamy, a dokładniej od 24 tygodnia ciąży. Wtedy bowiem zaczynają docierać do niego dźwięki ze świata zewnętrznego. Stosownie dobrane, mają wpływ na późniejszy rozwój emocjonalny i intelektualny.

Wskazówka: Sprawdzaj regularnie oferty muzeów, teatrów czy galerii sztuki i raz w miesiącu wpisz w rodzinny grafik wyjście związane z edukacją kulturalną. Wybierz taką propozycję, która będzie atrakcyjna dla dziecka, a jeśli jest taka możliwość, skorzystaj z zajęć przygotowanych przez muzea czy centra kultury z myślą o najmłodszych. Podczas codziennej zabawy z dzieckiem zadbaj, by w tle obecna była muzyka. Pobaw się w słuchanie różnorodnych gatunków muzycznych i zachęć do improwizowanego tańca.

Wprowadzając do swojego domu tych kilka prostych zasad dajesz dziecku szansę, by rozwijało wrodzone zdolności kreatywnego myślenia i chęć do eksplorowania otaczającego go świata. Zwróć także uwagę, aby i poza domem przebywało w środowisku, które będzie stymulowało jego rozwój. Wybierając przedszkole kieruj się nie tylko programem nauczania, ale sprawdź też stosowane metody i podejście do małych uczniów. Pamiętaj, że okres przedszkolny to czas, gdy umysł ludzki jest najbardziej chłonny na nową wiedzę, dlatego tak ważne jest, aby jak najlepiej go wykorzystać.

 Źródło:  www.dzieci.pl