Nauka literek dla przedszkolaka... cz.I.

Nauka literek to ważna umiejętność, którą dziecko nabywa już w przedszkolu. Maluch w trakcie zabawy poznaje i oswaja się z nowymi dla niego rzeczami. Zazwyczaj przyswajanie umiejętności czytania zaczyna się w zerówce, gdy dziecko ma 6 lat. Tymczasem istnieje skuteczna nauka literek dla najmłodszych, czyli dzieci mających około 3 lat. Rozwój dzieci nigdy nie przebiega identycznie. Niektóre maluchy wcześniej zaczynają się interesować literkami i łatwiej je przyswajają.

1. Rozumienie sensu wyrazów

Nauka liter może być trudnym zadaniem, gdy dziecko przyswaja wiedzę oderwaną od rzeczywistości. W takiej sytuacji litery stanowią w umyśle malucha jedynie znaki graficzne, których nie łączy z konkretnym sensem. Tymczasem nauka czytania to poznawanie sensu ukrytego w piśmie. Dlatego dziecko musi nabyć umiejętność odbierania znaczeń wyrazów. Pierwszym słowem, które maluch może poznać w formie graficznej jest jego imię. Wynika to z faktu, że dziecko łączy to właśnie słowo z konkretnym desygnatem, czyli sobą. Pismo zaczyna pojmować jako zbiór sensów, a nie liter. W ten prosty sposób maluch intuicyjnie pojmuje reakcję zachodzącą między pismem i mową.

Nauka literek to rozwijająca zabawa dla dzieci. Maluchy zdobywają wiedzę w sposób naturalny i prosty. Naukę można rozpocząć jeszcze zanim dziecko pójdzie do zerówki. Jest to dobry pomysł, gdyż maluchy uczące się liter jedynie podczas ostatniego roku przedszkola musiały przykładać dużo pracy do tego. Nauka liter w ciągu roku wymaga dużego wysiłku, a nie wszystkie przedszkolaki uczą się w tym samym tempie.

Źródło:  http://parenting.pl/portal