Aktualności

Święto Barbórki – spotkanie z górnikiem.


Wizyta górnika w przedszkolu4 grudnia to tradycyjne polskie święto wszystkich górników, czyli Barbórka. Świętowane jest ono nie tylko przez osoby wydobywające węgiel, ale również przez osoby związane z poszukiwaniem ropy, nafty i gazu. Każdy z nas dobrze wie, na czym polega praca górnika, jak bardzo jest potrzebna i równocześnie niebezpieczna. Często w przedszkolu bawimy się naśladując jego ciężką pracę, zakładamy kaski i „wydobywamy” węgiel.

Wizyta górnika w przedszkolu5 grudnia 2012 r. mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu przedstawiciela górnictwa i porozmawiać m.in. na temat pracy w kopalni. Nasz gość pojawił się w tradycyjnym galowym mundurze górniczym: czarnej marynarce, czarnych spodniach oraz wysokiej, sztywnej czapce z pióropuszem, nazywanej czako. Przywitaliśmy go bardzo serdecznie i z ciekawością wysłuchaliśmy opowieści o pracy pod ziemią. Dowiedzieliśmy się, jakich narzędzi i maszyn używają górnicy wydobywając węgiel lub ropę. Każdy z nas mógł również z bliska przyjrzeć się górniczemu mundurowi, z którego największą ciekawość wzbudziła piękna czapka z pióropuszem. Mogliśmy również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Wizyta górnika w przedszkoluAby podkreślić nasze zainteresowanie pracą górników, pokazaliśmy naszemu gościowi makietę kopalni wykonaną przez panią Basię wraz z dziećmi z grupy „Krasnoludki”. Były w niej postacie górników, światełka wskazujące im drogę, wagoniki, a nawet prawdziwe bryłki węgla. Na zakończenie naszego spotkania wręczyliśmy panu górnikowi drobny upominek i podziękowaliśmy za ciekawą opowieść o górnictwie. Nasz gość obiecał, że w przyszłym roku ponownie nas odwiedzi, co bardzo wszystkich ucieszyło – czekamy z niecierpliwością. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy zgodnie z górniczą tradycją: „szczęść Boże”. 

Zapraszamy do galerii zdjęć.