Powietrze, kolorowa tęcza i inne zaskakujące zjawiska, czyli dzieciaki i eksperymentowanie.

Nasze przedszkolaki bardzo lubią się uczyć i poznawać nowe rzeczy. Najbardziej jednak uwielbianą przez nas formą przyswajania nowych  informacji są eksperymenty. W myśl zasady chińskiego filozofa - „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, 13 maja 2016 r. „Biedroneczki” poznały różne właściwości powietrza, obserwując oraz samodzielnie wykonując doświadczenia. Jak to jest z tym powietrzem? Jak sprawdzić, czy ono jest, czy go nie ma? Czy pusty kubek jest naprawdę pusty? Podczas pierwszego eksperymentu przekonaliśmy się, że w kubku jest powietrze, chociaż go nie widzimy. Kolejne doświadczenie, z użyciem balonika, butelki i ciepłej wody, pokazało nam, jak zachowuje się powietrze przy zmianie temperatury. Wszyscy byliśmy zdumieni, gdy zobaczyliśmy, jak balonik sam nadmuchuje się przez ogrzane powietrze. Poprzez eksperyment z wyciętymi z papieru spiralami i świeczką wiemy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Sprawdziliśmy też, co się stanie z zapaloną świeczką, gdy przykryjemy ją szklanką. Oczywiście po chwili świeczka zgasła, a my teraz już wiemy, że ogień spala tlen. Najwięcej emocji wywołało u nas wszystkich doświadczenie z użyciem suszarki do włosów, balonów i piłeczek pingpongowych. Niezwykle efektownie wyglądały te zabawki fruwające przy użyciu nadmuchu. Następnie, dzieci same spróbowały utrzymać w powietrzu balonik lub piłeczkę, dmuchając w słomkę. Kolejny eksperyment, który robiliśmy to „Strzał w tył”. Jest on tak prosty, że  sami bez trudu go wykonaliśmy, świetnie się przy tym bawiąc. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnych tak ekscytujących zajęć!