„Kominiarz minę niepewną ma – czy to z czym przyszedł zrobić się da? Czaruje strojem czarnym jak kruk – drży ptasia mama: Nasz to, czy wróg?” – spotkanie przedszkolaków z panem kominiarzem.

W piątkowe przedpołudnie, 20 maja 2016 r., niezwykli goście odwiedzili nasze przedszkole. Po raz pierwszy mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się i porozmawiać z panami kominiarzami, którzy według tradycji przynoszą pomyślność i szczęście. Opowiedzieli nam, na czym polega ich praca i jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa. Z zachwytem patrzyliśmy na czarny kominiarski mundur z błyszczącymi guzikami i przymierzaliśmy cylinder – „sztywny kapelusz o wysokiej główce i niewielkim rondzie”. Dowiedzieliśmy się również, jakich narzędzi używają kominiarze w swojej pracy i mogliśmy nawet obejrzeć niektóre z nich. Były to m.in.: przepychacz, służący do czyszczenia przewodów kominowych; lina kominiarska; lusterko i anemometr, służący do kontroli wentylacji. Panowie w bardzo ciekawy sposób odpowiadali także na wszystkie nasze pytania. Teraz już wiemy, jak ważna, odpowiedzialna i pożyteczna jest praca kominiarza. To spotkanie zapamiętamy na długo, a wspólne zdjęcia będą nam o nim dodatkowo przypominały. Dziękujemy panom kominiarzom za wyjątkową wizytę i mamy nadzieję, że podarowana przez nas laurka przyniesie im szczęście.