"Od ucznia do mistrza - fryzjerstwo" - lekcja muzealna w Piwnicy pod Cieniami na krośnieńskim Rynku.

Przedszkolaki_w_Piwnicy_pod_CieniamiW piątek, 28 kwietnia, dzieci z grupy „Krasnoludki” po raz pierwszy miały okazję zwiedzić Piwnicę Pod Cieniami w Krośnie. Została zorganizowana tam wystawa pod tytułem „Od ucznia do mistrza – fryzjerstwo”. Pani przewodnik oprowadziła nas po tym pięknym, zabytkowym wnętrzu. Następnie zaprosiła nas wszystkich do „gabinetu fryzjerskiego”. W jednym miejscu znajdowały się stanowiska fryzjerskie, od tych najdawniejszych do tych nam już bliżej znanych. Pani przygotowała dla dzieci wiele zagadek i ciekawostek związanych z tym zawodem. Nasze przedszkolaki dowiedziały się, że praca ta przed wieloma laty wyglądała nieco inaczej niż teraz, a fryzjerstwem kierowała przede wszystkim moda. Fryzjer dawniej zajmował się nie tylko czesaniem i strzyżeniem, ale także golił, a nawet leczył. Zobaczyliśmy wiele przyrządów, którymi posługiwano się w pracy. To między innymi brzytwy, maszynki, pędzle, mydła do golenia, pierwsze wałki, żelazka do podkręcania, a także peruki, treski i tupeciki. Na obrazkach mogliśmy zobaczyć, jak takie fryzury w XIX wieku wyglądały. Na przygotowanych przez Szkołę Fryzjerską manekinach obejrzeliśmy różne fryzury, od tych zwyczajnych do bardzo ekstrawaganckich. Wszyscy wpatrywaliśmy się w pokazywane przedmioty z ogromnym zaciekawieniem. Bardzo pouczające dla nas było to, że mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak zawód fryzjera zmieniał się w przeciągu wieków. Wystawa, zwłaszcza w tak zaczarowanym miejscu, robi ogromne wrażenie i tak właśnie było!