Wizyta górnika w stroju galowym w "Tęczowej Krainie".

Wizyta_górnika_w_naszym_przedszkolu4 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Górnika, czyli Barbórkę. Wspólnie z naszymi paniami zbudowaliśmy nawet kopalnię z tekturowych pudełek z postaciami górników, wagonikami, drabinkami, światełkami i oczywiście prawdziwymi bryłkami węgla. A kilka dni później odwiedził nas pan Sebastian - najprawdziwszy górnik w pięknym galowym czarnym mundurze w wysokiej, sztywnej czapce górniczej z godłem górników i pióropuszem z kogucich piór. Nasz gość bardzo ciekawie i dokładnie opowiadał nam o tym, jak wygląda strój górniczy; na czym polega praca górnika i jakimi narzędziami się posługuje. Mogliśmy udać się  nawet w podróż "do wnętrza" Ziemi, dzięki której zobaczyliśmy, że kryje ona w sobie różne minerały, sól, ropę naftową, gazy i oczywiście węgiel. Mieliśmy okazję założyć także czapki górnicze, zwane czako oraz kaski chroniące podczas pracy pod ziemią. W rytm skocznej piosenki, za pomocą kilofa-zabawki i wiertarki-zabawki oraz własnych rąk wydobywaliśmy węgiel... zabawa była wspaniała!!! Czuliśmy się świetnie w towarzystwie pana Sebastiana, a jego opowieści i kolorowe ilustracje wzbudziły w nas ogromne emocje. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy od naszego gościa "górnicze" kolorowanki. My natomiast, wdzięczni za ciekawe spotkanie, podarowaliśmy panu piękną laurkę i troszkę słodkości.
Teraz niejeden z nas marzy, by kiedyś zostać górnikiem i wierzymy, że to marzenie się spełni!