Nadwaga i otyłość u dzieci... cz.I.

Kiedy dziecko waży za dużo?

     Codziennie spotykamy maluchy bawiące się w piaskownicy, starsze dzieci grające w piłkę, uczniów wracających po zakończonych lekcjach ze szkoły. Na podstawie zwykłej obserwacji trzeba stwierdzić, że wiele dzieci jest dość pulchnych lub, innymi słowy, „dobrze wygląda". Tę ocenę potwierdzają przedstawiciele środowiska medycznego – nadwaga i otyłość we współczesnym społeczeństwie stanowią bardzo istotny problem.

     Optymalny sposób rozpoznawania nadwagi i otyłości jest przedmiotem dyskusji. Intuicyjnie można by powiedzieć, że im więcej kilogramów ponad normę, tym większe niebezpieczeństwo dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Czym jednak jest owa norma? Dla określenia nadwagi i otyłości zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, najbardziej przydatny staje się tzw. wskaźnik względnej masy ciała – BMI. Jest on obliczany według wzoru: BMI = masa (kg)/wzrost (m2). U osób dorosłych, jeżeli BMI przekracza 25, mamy do czynienia z nadwagą. Natomiast kiedy wartość tego wskaźnika jest większa niż 30, zaczyna się otyłość. U dzieci przy interpretacji BMI zaleca się korzystanie z siatek centylowych (są one dostępne u lekarzy pediatrów).

     Przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadwaga występuje u około 6%, a otyłość – u około 4% dzieci. Jeszcze gorzej prezentują się statystyki dorosłych. W Warszawie wśród mężczyzn w wieku 35-64 lat ponad 19% cierpi na otyłość, a wśród kobiet w tej grupie wiekowej – 24-25%.


Niebezpieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego...

     Nadwaga i otyłość u dzieci wywierają negatywny wpływ na ich samopoczucie. Dzieci otyłe są często dyskryminowane i krytykowane – i to nie tylko przez swoich kolegów oraz koleżanki, ale także przez dorosłych. Znacznej otyłości często towarzyszą stany depresyjne oraz niska samoocena. Takie zaburzenia psychologiczne mogą mieć trwały charakter.

     Ponadto u dzieci i młodych dorosłych z otyłością stwierdza się częstsze niż u ich zdrowych rówieśników występowanie poważnych problemów fizjologicznych. Do typowych zaburzeń należą: zbyt szybkie tempo wzrastania i dojrzewania, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, stłuszczenie wątroby i kamica żółciowa. Rzadziej występujące powikłania to nadciśnienie, guzy mózgu, bezdechy w czasie snu, powikłania ortopedyczne oraz niektóre choroby jajników.


Dlaczego dziecko jest otyłe?

     Najczęstszą przyczyną problemów z utrzymaniem właściwej masy ciała jest zbyt wiele kalorii dostarczanych w pożywieniu w stosunku do potrzeb energetycznych organizmu. Dziecko tyje, kiedy je nadmiernie obfite posiłki oraz zażywa za mało ruchu. Spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem telewizora lub komputera, z jednoczesnym podjadaniem słodyczy – negatywnie odbija się na wadze.

     Powszechnie uznaje się, że zmiana tych złych przyzwyczajeń chroni przed nadwagą i otyłością. Jednak na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań naukowych trudno wysnuć jednoznaczne wnioski o skuteczności działań zapobiegających otyłości. Mimo to zdrowy rozsądek podpowiada, że doradzanie zachowań mających na celu ograniczenie kaloryczności pożywienia oraz zwiększenie wysiłku fizycznego jest uzasadnione. Warto pamiętać, że u około 5% dzieci otyłość towarzyszy innym problemom zdrowotnym np. chorobom tarczycy czy zaburzeniom funkcjonowania układu nerwowego. Dlatego też, jeżeli dziecko przybiera na wadze bez wyraźnych przyczyn żywieniowych i uwarunkowanych stylem życia, koniecznie należy zasięgnąć porady lekarskiej.


Źródło: http://www.chomikuj.pl/