Płaskostopie (łac. pes planus, niem. platfus) - zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Stopa o prawidłowej budowie nie dotyka podłoża całą powierzchnią. Jej kości układają się w łuk. Przy płaskostopiu prawie cała stopa przylega do podłoża. Kości w takiej stopie ułożone są w linii prostej.
Stopa zbudowana prawidłowo wspiera się o podłoże trzema punktami:
• piętą,
• głową pierwszej kości śródstopia,
• głową piątej kości śródstopia.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje płaskostopia:
• płaskostopie podłużne, będące wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego (dynamicznego) stopy,
• płaskostopie poprzeczne, będące skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy.
Przyczyną tego rodzaju wady może być np. nadmierne, długotrwałe obciążenie stóp przy jednoczesnym osłabieniu mięśni i więzadeł, noszenie niewłaściwego obuwia lub nadwaga. Płaskostopie może być wrodzone lub porażenne.
Płaskostopie prowadzi do powstawania przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, jej obrzęku i bolesności, utrudniających, niekiedy nawet uniemożliwiających, stanie i chodzenie.
Leczeniem płaskostopia zajmuje się ortopedia. Jest ono zwykle zachowawcze - gimnastyka (np. chodzenie boso po różnorodnych płaskich lub też nierównych powierzchniach), wkładki korekcyjne i obuwie ortopedyczne, w ciężkich przypadkach wymagane jest leczenie operacyjne.
Źródło: http://www.chomikuj.pl/