Choroby wypisane na języku... cz.I.

Z wyglądu języka, a właściwie ze zmian, jakie na nim zachodzą, można wyczytać wiele chorób. Dlatego zdanie „pokaż język” jest nieodłącznym elementem wizyty u pediatry.

Zmiany na języku mogą być sygnałem choroby. Język pełni w organizmie człowieka kilka funkcji. Na jego powierzchni znajdują się tysiące kubków smakowych, dzięki którym rozpoznajemy smaki, czujemy co jemy i pijemy. Ale język to także silny mięsień, bez którego nie byłoby możliwe mówienie ani przełykanie. Zdrowy język ma różowy kolor, jest gładki i sprężysty, a poruszanie nim i dotykanie go nie sprawia bólu. Jeśli w organizmie zaczyna dziać się coś złego, jego wygląd się zmienia.

 

Zmiany koloru języka.

Czerwone plamki lub zaczerwienienie koniuszka języka to często objawy niedoborów witamin z grupy B. Silnie zaczerwieniony język - aż do nasady, sygnalizuje kłopoty z pęcherzykiem żółciowym. Malinowoczerwony odcień jest również jednym z charakterystycznych objawów przy szkarlatynie (język jest początkowo biały, a następnie malinowoczerwony i ten sam kolor przybiera także podniebienie dziecka, które wygląda, jakby pełne było wybroczyn). Język w kolorze bladoszarym może sygnalizować braki żelaza, a więc rozpoczynającą się lub trwającą w organizmie anemię. Odcień sinawy na koniuszku jest sygnałem, że organizm ma problemy związane z układem krążenia – w tym także z sercem.


Zmiany struktury języka.
Dzieci z cukrzycą mają często język suchy i pokryty drobnymi pęknięciami. Z kolei grudki pojawiają się, gdy dochodzi do zakażenia drożdżakami.
Czerwone plamki na języku mogą być skutkiem przyjmowania dużych ilości środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Po lekach odwadniających (stosowanych np. przy chorobach nerek czy zaburzeniach krążenia) zdarza się, że język pokryty jest bruzdami i wygląda jak polakierowany.


Nalot i osad na języku.
W przebiegu infekcji bakteryjnych, a także w trakcie anginy (niezależnie od tego, czy bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej), chropowatą powierzchnię języka pokrywa biały, równomierny nalot. Jest on charakterystyczny także przy dolegliwościach ze strony żołądka, pojawia się u osób z wrzodami lub stanem zapalnym układu trawiennego. Żółty nalot na języku może świadczyć o zaburzonej pracy wątroby, stanie zapalnym w obrębie pęcherzyka żółciowego, a także o zapaleniu żołądka czy refluksie. Często sygnalizuje obecność Helicobacter pylori. Brązowy osad może świadczyć o zatruciu organizmu jakąś toksyną, ale zdarza się również u dzieci, którym długo podawano antybiotyki. Szary nalot i pęcherzyki świadczą o zapaleniu wywołanym przez wirus opryszczki.


Opuchnięcie języka.
Do obrzęku języka dochodzi zazwyczaj podczas alergicznej reakcji organizmu i najczęściej jest to objaw zupełnie niegroźny. Zdarza się, że organ ten – bardzo jeszcze delikatny u dziecka - reaguje puchnięciem na maleńkie skaleczenie (np. gdy dziecko ugryzie się w język), ale też na ostre czy kwaśne smaki. Podpuchnięty i zaczerwieniony język występuje czasem na początku stosowania leków sterydowych.

Źródło:  http://www.dzieci.pl/