Każdy rodzi się kreatywnym i ciekawym świata. To cechy, dzięki którym już od pierwszych dni życia dzieci tak szybko się rozwijają, nabywając coraz to nowych umiejętności. Jaki jednak poziom kreatywności zachowamy, zależy w dużym stopniu od tego, czy w dzieciństwie była ona odpowiednio wzmacniana i pielęgnowana przez nasze najbliższe otoczenie: rodzinę i nauczycieli.
Dziecku należy wpajać dobre nawyki, które, powtarzane regularnie, pomogą skutecznie rozwinąć drzemiący w nim potencjał. Jak wspierać naturalne predyspozycje najmłodszych umysłów podpowiada Katarzyna Eljasz z warszawskiego przedszkola BIA Kids MyVinci.
1. Daj dziecku przestrzeń do wyrażania siebie i pozwól mu puścić wodze fantazji.
Dzieci pełne są pozytywnej energii, mają 100 pomysłów na minutę, potrafią stworzyć coś z niczego. Nie krytykuj, gdy fantazjują. Wręcz przeciwnie dbaj, by mogły dać upust swojej wyobraźni. Zamiast kupować skomplikowane zabawki ofiaruj im przestrzeń, która pozwoli uwolnić drzemiącą w nich kreatywność. Jeśli od małego będą uczone, że mają nieograniczone możliwości do działania i realizacji swoich pomysłów, zachowają ten sposób patrzenia na rzeczywistość również w dorosłym życiu.
Wskazówka: Opowiadaj dziecku różne historie i namawiaj, by tworzyło własne. Zachęcaj do malowania i rysowania. Zadbaj, by miało wielokolorowy zestaw kredek, najlepiej grubszych, które łatwiej utrzymać w małych rączkach, albo farby. Daj maluchowi największy z możliwych arkuszy papieru lub wydziel w mieszkaniu jedną ścianę. Możesz zamontować na niej tablicę lub skorzystać z samoprzylepnej „tablicopodobnej” folii. Dzięki temu twoje dziecko będzie mogło odwzorować wszystko to, co rodzi się w jego wyobraźni.
2. Pokaż, że zdobywanie wiedzy to świetna zabawa.
Często uważa się, że podejście dziecka do nauki kształtują nauczyciele. To prawda. Jednak równie ważną rolę odgrywają rodzice i najbliższe osoby, w towarzystwie których maluch przebywa od najmłodszych lat. Jeśli nauka jawić się będzie jako uciążliwy obowiązek i ciężka praca, już na samą myśl o niej nasza pociecha odczuwać będzie niechęć. Tymczasem zdobywanie wiedzy może i powinno być wspaniałą przygodą, fascynującym odkrywaniem świata, a więc zajęciem ciekawym i przyjemnym. Najbardziej naturalną formą aktywności dziecka jest zabawa, dlatego jest to najbardziej skuteczny sposób na przyswajanie nowych umiejętności. Dzięki temu zdobyta wiedza pozostanie w pamięci na dłużej, a co najważniejsze przyniesie radość i satysfakcję, wywołując i utrwalając pozytywne skojarzenia.
Wskazówka: Naukę liczenia, rozpoznawania kolorów, rozmiarów i kształtów można rozpocząć już z bardzo małymi dziećmi, wykorzystując to, co mamy pod ręką – owoce, patyki i inne przedmioty codziennego użytku. W ten sam sposób możesz objaśniać o wiele bardziej skomplikowane zagadnienia – np. mając do dyspozycji kilka plastikowych butelek i słomek możesz pokazać maluchowi jak działa zasada naczyń połączonych. Zdolności manualne, a także społeczne i emocjonalne pomogą wspierać klocki np. kolorowe zestawy LEGO, które pozwolą na wspólne budowanie scenek i sytuacji z życia codziennego, a następnie wcielanie się w rozmaite role społeczne: policjanta, opiekuna zwierząt czy doktora.
Źródło: www.dzieci.pl