Samolubne dziecko...

Egoizm dziecięcy to naturalny i powtarzający się co jakiś czas okres w życiu dziecka od 2 do około 5 roku życia, kiedy dziecko niechętnie dzieli się swoimi zabawkami i równie niechętnie współpracuje w grupie. Dziecko skupione jest na sobie i własnych odczuciach, dlatego niekiedy zwrócenie mu uwagi staje się przyczyną wybuchów złości i wymuszania płaczem. Bardzo ważna jest natychmiastowa i zdecydowana reakcja rodziców, którzy nie powinni bagatelizować problemu.

Jak zachowuje się samolubne dziecko?

Samolubne dziecko chce bawić się z innymi dziećmi ich zabawkami, ale nie chce podzielić się swoimi. Wyraża przy tym głośny sprzeciw, ale nie należy karać dziecka, zabierając go z piaskownicy czy placu zabaw. Wręcz przeciwnie, dzieci, które mają problem z dzieleniem się, potrzebują zabaw z rówieśnikami, aby zdobyć umiejętności, których nie da się nabyć bez konfrontacji z rzeczywistością. Zabawy z innymi dziećmi pomogą dziecku zrozumieć, iż zabawa polega na wspólnym dzieleniu się. Jeżeli dziecko zabiera zabawki, wyrywa je z rąk rówieśnikowi bądź bije inne dzieci, rodzic musi natychmiast zareagować. Dziecko wielokrotnie będzie próbowało poznać granice, co mu wolno, a czego nie. Maluchy, przebywając ze sobą, uczą się, jak negocjować, ustalają strategie postępowania w różnych trudnych sytuacjach. Jednak czasami dorośli muszą interweniować.

Jak postępować z samolubnym dzieckiem?

Małe dzieci, nawet znając i rozumiejąc wpojone im zasady zachowania, nie potrafią jeszcze kontrolować swoich emocji ani przewidzieć konsekwencji postępków. Trzeba zatem okazać im cierpliwość i dołożyć starań, żeby wychować swoje pociechy na ludzi otwartych, wrażliwych, potrafiących się dzielić z innymi, rozumiejących ich potrzeby. Egoizm dziecka jest czymś naturalnym, jednak należy zachować czujność i nie dawać przyzwolenia dziecku na tego typu zachowania. Rodzice powinni od samego początku uczyć dziecko rozróżniać, które zachowania są właściwe, a które niedopuszczalne. Należy rozmawiać z dzieckiem i starać się wyeliminować negatywne zachowanie. Aby uczyć dziecko dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi, należy dbać o jego częste kontakty z rówieśnikami. Jest wiele sytuacji stwarzających okazję do uczenia malucha współpracy i dzielenia się z innymi. Można nauczyć dziecko częstowania otrzymanymi w prezencie czekoladkami. Trzeba tylko pamiętać, że w takiej sytuacji dorosłym nie wolno odmawiać brania słodyczy. Należy koniecznie poczęstować się słodyczami i okazać, jaką wielką przyjemność sprawił nam ten podarunek. W ten sposób uczymy malucha, że nie tylko branie, ale i dawanie jest miłe.

Niemniej ważne jest także, aby dzieci od najmłodszych lat znały zasady poszanowania własnej i cudzej własności. Trzeba uczyć dziecko, że nie wolno nikomu zabierać zabawek bez zgody właściciela oraz nie wymuszać na dziecku, aby koniecznie dało swoją zabawkę innemu dziecku. Umiejętność odmawiania jest dziecku potrzebna, bo może je ochronić w niebezpiecznych sytuacjach.

Źródło:  http://parenting.pl/portal