Kleszcz u dziecka: co robić, by dziecko nie zostało ukąszone?
Tzw. działania niespecyficzne, czyli stosowanie repelentów, ubranie z długim rękawem, czapka, nie gwarantują ochrony przed pojawieniem się kleszcza u dziecka i u dorosłego. Nie znaczy to jednak, że nie należy ich stosować.
Należy podjąć następujące środki ostrożności i wybierać takie rozwiązania jak:
- Długie ubrania i nakrycie głowy, które na pewno zmniejszą ryzyko ukąszenia przez kleszcza, jednak nie zminimalizują go całkowicie. Najlepiej dobierać jasne kolory ubrań, by, gdyby kleszcz się na nich znalazł, łatwiej było go zauważyć i usunąć z odzieży.
- Przed każdym spacerem z dzieckiem, a także regularnie w jego trakcie, spryskuj je repelentami przeznaczonymi specjalnie do zapobiegania pojawienia się kleszcza u dziecka. Na rynku dostępne są specjalne spraye, płyny, kremy. Repelenty należy nanosić najczęściej co 3-4 godziny. Czas ich działania zależy od konkretnego preparatu.
- Przed spacerem z dzieckiem zamontuj w jego wózku moskitierę, która utrudni kleszczowi dostanie się do środka.
- Kleszcze najchętniej kąszą rano i popołudniami, więc na spacer wybieraj się w godzinach okołopołudniowych.
- Pamiętaj, że kleszcze znajdują się nie tylko w gęstych lasach, ale również miejskich parkach, a nawet w trawie czy krzakach, w zaroślach, nad rzekami. Najlepiej unikać więc chodzenia bezpośrednio po nich - wybieraj wyznaczone w ich pobliżu ścieżki.
- Pewnym zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest specjalne szczepienie, które kosztuje około 70-130 zł. Należy wykonać trzy takie szczepienia. Można je podawać dzieciom, które ukończyły 1. rok życia. Szczepionka zapewnia niemal 100-procentową ochronę przed kleszczowym zapeleniem mózgu.
Źródło: http://www.mjakmama24.pl/