Nadwaga i otyłość u dzieci... cz.II.

Otyłość w wieku dziecięcym a otyłość dorosłych.

     Otyłość w wieku dziecięcym jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia otyłości u dorosłych. Wyniki badań naukowych wskazują, że istnieje związek pomiędzy BMI dziecka a człowieka dorosłego. Na przykład jeśli dziecko powyżej 3. roku życia jest otyłe, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że również w wieku dorosłym będzie miało kłopoty z utrzymaniem właściwej wagi.
Ponadto, nadwaga okresu dziecięcego ma długotrwałe, ujemne następstwa zdrowotne (bez względu na masę ciała człowieka dorosłego). Skutkuje wcześniejszą umieralnością czy też częstszym zapadaniem na choroby układu krążenia.


Zalecenia lekarzy specjalistów.

     Dysponujemy tylko ograniczoną liczbą prawidłowo przeprowadzonych badań, które oceniałyby skuteczność różnych metod postępowania w otyłości. Zgodnie z poradami ekspertów medycznych, leczenie należy rozpocząć u dzieci z otyłością określoną na podstawie wskaźnika masy ciała. Aby program terapeutyczny był skuteczny, zarówno dzieci, jak i ich rodzice powinni wyrazić wolę udziału w leczeniu.
Podstawowym celem terapii jest stopniowe zmniejszanie masy ciała dziecka, poprzez trwałą zmianę zachowań i nawyków żywieniowych.
    
Poniżej przedstawione są główne wskazówki dla rodziców zmagających się z nadwagą i otyłością swoich dzieci.

Dziecku zaleca się:

- regularne spożywanie posiłków,
- eliminację podjadania między posiłkami,
- ograniczenie lub eliminację posiłków wysokokalorycznych z diety,
- zwiększone spożycie produktów niskokalorycznych (warzyw oraz niskokalorycznych owoców, np. jabłek, porzeczek),
- ograniczenie siedzącego trybu życia (oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera krócej niż przez 2 godziny dziennie),
- umiarkowany wysiłek fizyczny (np. codzienna jazda na rowerze, co najmniej przez 30 minut).

     W dążeniu do zmiany stylu życia przydatne jest prowadzenie dzienniczka, w którym są zapisywane spożywane przez dziecko pokarmy, a także systematyczne korzystanie z porad dietetyków.
     W leczeniu otyłości u dzieci unika się podawania leków hamujących apetyt oraz nie stosuje się interwencji chirurgicznych.


Właściwy styl życia

     Walka z nadwagą i otyłością dziecka jest koniecznym warunkiem dla jego harmonijnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Tymczasowe stosowanie rzekomo rewelacyjnych kuracji odchudzających czy też głodzenie się nie przynosi dobrego efektu – po ich zakończeniu dziecko zazwyczaj wraca do poprzedniej wagi. Najbardziej skuteczną metodą postępowania wydaje się być trwała zmiana nawyków żywieniowych i ograniczenie siedzącego trybu życia.
Trzeba również podkreślić, że nadwaga lub otyłość mają niekiedy podłoże psychiczne. Często bowiem dziecko stara się rozładować napięcie i stres, objadając się smakołykami. Dlatego też warto, aby rodzice często rozmawiali ze swoimi dziećmi i starali się zrozumieć ich problemy. Być może dzięki silnemu wsparciu najbliższych młody człowiek nie będzie szukał uspokojenia w słodyczach lub innych, wysokokalorycznych i smacznych posiłkach.


Źródło: http://www.chomikuj.pl/